فصل پنجم کتاب آیت الله دیار ما- سید جمال الدین رضوی بربرودی الیگودرزی

شهریور 7, 1400
543 بازدید

فصل پنجم : خاندان منظور از خاندان در این فصلِ کتاب، اقرباي مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی در حلقه منسوب و متّصل به ایشان و همچنین خویشان متّصل به معظّم له از منظر شجره و نَسَب می باشد. نسب نامه درختی ترسیم شده توسط مرحوم آقا سيّدمحمّد حسن بربرودی به قرار زیر […]

فصل پنجم : خاندان

منظور از خاندان در این فصلِ کتاب، اقرباي مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی در حلقه منسوب و متّصل به ایشان و همچنین خویشان متّصل به معظّم له از منظر شجره و نَسَب می باشد. نسب نامه درختی ترسیم شده توسط مرحوم آقا سيّدمحمّد حسن بربرودی به قرار زیر می باشد.

که شکل تکمیل شده آن مطابق تصویر زیر ارائه می گردد.

از آنجا كه انصاف و حقّ قرابت ایجاب می کرد، اینک که فرصتی براي تدوین (هرچند ناقص) تاریخ منطقه فراهم شده، فرصت را از دست نداده و حوزه معرّفي افراد را تعميم مي‌دهم و با جلب توجّه‌ به زیرنویس صفحه قبل، به اجمال اقدام به معرّفي برخی اقرباِ صاحب نام و ذي نفوذِ مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين در شجره نامه معتبر می پردازم.

1/1- مرحوم آقامير محمّدعلی رضوی: عيناً مطابق نقل مطالب صفحه 279 کتاب بر آستان خوبان

میر سید محمدعلی فرزند آقا سید حسن، وی تحصیلات خود را در حوزه اصفهان به اتمام رساند و به مقامات عالیه ای در علوم حوزوی نائل گردید. برادر ایشان از علمای بزرگ و صاحب رساله در اصفهان بود. آقا میر محمدعلی برای تبلیغ و ترویج علوم دینی به الیگودرز مهاجرت نمود  و در آنجا با علمای بزرگ چون آیت اللّه آخوند ملا محمدعلی الیگودرزی، آیت اللّه سید احمد رضوی و آیت اللّه سید محمدحسین رضوی نژاد امام جمعه، در ارتباط بود. در زمان حیات و پس از مرگش همواره مورد عنایت و احترام مردم بود. فرزند ایشان حجۀ الاسلام آقا سید عنایۀ اللّه از تحصیل  کردگان حوزه اصفهان و روحانیون الیگودرز بودند.

نوه ایشان سید کمال رضوی در کتاب گویش و فرهنگ الیگودرز می نویسد:

مرحوم آقا محمدعلی را معمرین و سالخوردگان، توفیق دیدارشان داشته اند صاحب کشف و کرامات می دانستند و تربیت پاکش هم اکنون مطاف و زیارتگاه مردم معتقد و قوی می باشد. نیازمندان در شب های جمعه با روشن نمودن شمع بر سر مزارش طلب حاجت می نمایند.

سرانجام این عالم وارسته در ماه صفر 1334 ه.ق در الیگودرز بدرود حیات گفت. پیکر مطهرش در جوار مرقد آیت اللّه سید احمد رضوی در قبرستان معروف «چغا» مدفن علما و سادات الیگودرز به خاک سپرده شد. اکنون بعد از سال ها مزار او زیارتگاه مردم آن دیار است.

1/2 مرحوم حجّه الاسلام آقا سیّد عنایت الله رضوی: فرزند مرحوم آقامیر محمّدعلی و معتمد محل که به کار وعظ و خطابه و ترويج دین در محدوده الیگودرز و حومه پرداخته و مدفن ایشان در قبرستان چغا در جوار پدر بزرگوارش (مرحوم آقامیر محمّد علی) و عموی خود (مرحوم آیت الله العظمی سیّد احمد رضوی خوانساری) قرار دارد. از آن مرحوم چهار فرزند ذکور به اسامی آقايان سيّد کمال الدّين، عطاءالدّين، بقاءالدّين و علاءالدّين باقی مانده است.

1/3آقای سیّد کمالالدّين رضوی: دانش آموخته‌ی رشته ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسي مشهد و از معلّمان و اساتید با سابقه و مورد احترام شهرستان الیگودرز میباشد. ایشان در اوائل به لباس روحانيّت ملبّس شده و مدّت¬ها نیز از محضر عموی خود مرحوم آقاسیّد جمال¬الدّين بربرودی کسب فیض كرده لکن بعدها از آن لباس خارج شده و مدّتی نیز دفتر ازدواج در شهرستان الیگودرز دائر کرده بود. ایشان هم اینک دوران بازنشستگی خود را در آن دیار سپری می¬کند.

نامبرده مرحومه، سركار اعظم خانم مدنی صبيّه مرحوم سید حسن مدنی را به همسري گرفته كه از ايشان صاحب 3 فرزند ذکور به اسامی آقايان رضا، مرحوم حمیدرضا و علي و دو فرزند دختر شده است.

 

1/4مرحوم سیّد عطاالدّين رضوی: تحصيل كرده رشته حقوق و قاضي عالي رتبه دادگستری که انتهای خدمت خود را با عنوان مستشار دیوان عدالت اداری طی نمود. آن مرحوم نیز مدّت ها در محضر عموی خود مرحوم حاج سیّد جمال الدّين بربرودی به كسب فيض و تحصیل علوم دینی پرداخت. مرحوم آقاي سیّد عطاءالدّين رضوی به علّت ابتلا به بیماری سرطان دعوت حق را لبیك گفته و در آرامستان بهشت زهرا مدفون می باشد.

ایشان سركار خانم فخرالسادات مدني صبيّه مرحوم سيّد اسدالله را به همسري گرفته كه از ايشان داراي يك فرزند ذکور به نام بزرگمهر(محمّد ) و 2 فرزند دختر به اسامي وفا و هدي می باشد.

2/1مرحوم آقا میرزا محمدمهدی رضوی   فرزند مرحوم سید اسماعیل، علوم دینی را در اصفهان تلمّذ نمود و به الیگودرز بازگشت و در میان مردم به تبلیغ و ارشاد مشغول بود و پس از مدتی لباس روحانیت را درآورد و به عنوان فقیه صلح و سردفتری اسناد الیگودرز مشغول شد و در الیگودرز وفات نمود و در قبرستان چغا به خاک سپرده شد.

2/2مرحوم آقای سید ابوالحسن رضوی: ایشان از بستگانی است که دارای رابطه بسیار صمیمی و نزدیکی با عموی خود مرحوم آیت‌اللّه سید جمال‌الدین بربرودی داشت و به واسطۀ هم سن بودن با یگانه اولاد ذکور آن حضرت (مرحوم آقا سید محمدحسن بربرودی) دارای قرابت و صمیمیت ویژه بوده و ارادت خاص ایشان به عموی خود و تلمّذ در محضر ایشان زبانزد بوده است. جناب سید ابوالحسن رضوی به خدمت نظام درآمده و نهایتاً در دهه 50 هـ ش پس از خروج از ارتش به آمریکا مهاجرت کرده و ادامه حیات داده و نهایتاً در تابستان 1398 هـ ش در آن کشور بدرود حیات گفته و به خاک سپرده شد.

3/1مرحوم آیت الله سیّد محمّدحسین رضوی: (ملقّب به امام جمعه) از اوتاد و علماء برجسته دوران خود و تحصيل کرده حوزه علمیّه نجف که پس از اتمام تحصيلات حوزوي به واسطه اعتبار علمی و اجتماعی از ناحیه علماء و حکّام و پادشاهان وقت به سمت امام جمعه الیگودرز منصوب ميشود.

آن جناب علاوه بر مسند امامت جمعه، به پیاده سازی احکام اسلام خصوصأ احکام قضایی و حدود اسلامی نیز می پرداخته است. مرحوم امام جمعه در سال 1347 ه ق برابر با 1308 ه.ش بعد از نیم قرن امامت جمعه و جماعت در الیگودرز دار فاني را وداع گفته و در قبرستان چغا به خاک سپرده شده است.

3/2مرحوم سیّدمحمّدحسن ملقب به جلال¬الدّين رضوی: تنها فرزند ذکور مرحوم آیت‌الله سیّد محمّد حسین (ملقّب به امام جمعه) که در ابتدا علوم دینی را نزد پدر خود فرا گرفته و به ترویج دین مبین می پرداخته است. آن مرحوم در سال 1345 ه ق در سن 75 سالگی وفات نموده و در قبرستان چغا مدفون می باشد.

از آن مرحوم دو فرزند ذکور به اسامی ابراهیم و مجتبی باقیمانده است.

3/3مرحوم سیّد ابراهیم رضوی نژاد: فرزند مرحوم سیّدجلال الدّين به تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش پرداخته و از محترمين شهرستان الیگودرز بود که در سال1419 ه. ق دار فاني را وداع گفته و در قبرستان چغا مدفوق است.

ایشان صبيّه مرحوم حاج آقا محمدمهدی رضوی را به عقد خود درآورده و از ایشان دارای پنج فرزند ذکور به اسامی آقايان سیّد مرتضی و سیّد علیرضا و سید محمدحسین و سید علی محمد و سید امیر و دو فرزند دختر می باشد.

3/4مرحوم سیّدمجتبی (معروف به آقاحسین) رضوی نژاد: فرزند مرحوم سیّد جلال الدّين و از مدرّسین قدیمی و مورد احترام الیگودرز و حومه که علاوه بر تدریس، در هنر خطّاطی نیز از سرآمدان دوران خود محسوب شده و در کنار آن هنر، داراي تبحّر در برخی مهارت ها مانند پیوند زدن اشجار نیز بود. امروز آثار ارزشمندی از خطّ زیبا و کم نظیر آن مرحوم باقی مانده كه در اختيار فرزندانشان می باشد. آن مرحوم در تاریخ 1/6/1391 ه.ش دعوت حق را لبیك گفته و در قبرستان چغا مدفون مي‌باشد.

همسر ایشان صبيّه مرحوم حاج محمدمهدی ضامنی بوده و از ايشان دارای 3 فرزند ذکور به اسامی سید نصرت‌اللّه، سید حشمت‌اللّه و سید ولی‌اللّه و چهار فرزند دختر می باشد.

3/5آقاي سیّد ولی الله رضوی نژاد: فرزند مرحوم سیّد مجتبی (آقا حسین)، دانش آموخته رشته مهندسي عمران آب و از معتمدین و محترمين شهرستان الیگودرز محسوب شده و متصدّی مسئولیت هايی همچون رياست امور آب شهرستان و نيز فرمانداری شهرستان در سالهای 90-92 ه ش بوده و هم اینک علاوه بر خدمات دولتي، منشاء اثر و خدمت اجتماعی و فرهنگي زیبايی تحت عنوان موسسّه خیریّه مهر كوثر با موضوعیت نگهداری كودكان بي سرپرست می باشد. ایشان صبیّه مرحوم حجۀ الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی اجتهادی  را به همسری گرفته است.

4/1مرحوم سیّدمحمّد رضوی (معروف به هراتی): فرزند مرحوم سید محمد رضوی (معروف به کلان به معنی بزرگ) که به تجارت و کسب می‌پرداخته است. مشهور می‌باشد که ایشان در تداوم کار کسب و تجارت به اقصی نقاط کشور تردّد داشته و به همین دلیل نیز سفری به شهر هرات  نموده و مدّتهای مدید در آن دیار سکنی می‌گزیند. ایشان پس از بازگشت و اقامت در الیگودرز به واسطه همین موضوع به هراتی موصوف می‌شود. مدفن ایشان در قبرستان چغا قرار داشته و از وی دو فرزند به اسامی سیّد موسی و سیّد مصطفی باقی می ماند.

4/2مرحوم سیّد موسی هراتی: فرزند مرحوم سیّد محمّد که به واسطه توضیح آمده در بند 1/4، شهرت و لقب هراتی را برای خود برمی گزیند. نامبرده به شغل کاسبی مشغول بوده و در سال 1352 هـ ش وفات یافته و در قبرستان معروف به اکبرعلی مدفون شده است.

ایشان دو همسر اختیار نموده که از همسر اوّل خود مرحومه بی‌بی ماه سلطان باقری دارای دو فرزند به اسامی آقا سیّد علی و آقا سیّد باقر و از همسر دوّم خود مرحومه شوکت خانم تولکی نیز دارای چهار فرزند ذکور به اسامی سیّد صادق، سیّد تقی و سیّد جواد وسیّده صدیقه می باشد.

4/4مرحوم حاج سیّد علی هراتی: فرزند مرحوم سیّد موسی و کارمند اداره کشاورزی. آن مرحوم از جوانمردان و پهلوانان دیار الیگودرز بوده که داستان های زیادی از شجاعت و تعصّب، مردانگی و غیرت ایشان روایت یا دیده شده و در یادها مانده است. مرحوم آقا سیّد علی هراتی دوران کهولت خود را نیز با حفظ حالات و روحیّات پیش گفته سپری نمود و نهایتاً در سال 1393 ه ش به رحمت ایزدی پیوسته و در کنار پدر و عموی خود در منتهی‌الیه شمالی قبرستان موسوم به اکبرعلی به خاک سپرده شده است. از آن مرحوم قطعات کوتاهی سروده نیز به جای مانده که عمدتاً با مضامین جوانمردی و پهلوانی می‌باشد از جمله سروده زیر:

4/4-مرحوم آقای سیّد مصطفی محمّدی نژاد- فرزند مرحوم سیّد محمّد. در ابتدا به شغل کسب و تجارت مشغول بوده و بعدها به استخدام اداره کشاورزی در آمده و همسر ایشان خانم توران معتمدی بوده و دارای 5 فرزند ذکور بنامهای سید محمد، سید رضا، سید مرتضی، سید مجتبی و سید محسن و یک فرزند دختر می‌باشد. تمامی اولاد ایشان دارای مدارج‌ عالی علمی بوده و به حرفه تجارت و صنعت در تهران مشغول به کار هستند.