فصل هفتم کتاب آیت الله دیار ما -سید جمال الدین رضوی بربرودی الیگودرزی

شهریور 7, 1400
599 بازدید

فصل هفتم: اولاد و ذریّه مرحوم آیت الله حاج سیّدجمال الدّين بربرودی در طول حیات طیّبه خویش 3 همسر به اسامی بی‌بی فاطمه بنیادی، بی-بی مریم احمدی و بی بی بهجت خسروی اختیار نمود که از همسر اوّل خود مرحومه بی‌بی فاطمه بنیادی، صاحب 6 اولاد (پنج دختر و یک پسر) شده و از دیگر […]

فصل هفتم: اولاد و ذریّه

مرحوم آیت الله حاج سیّدجمال الدّين بربرودی در طول حیات طیّبه خویش 3 همسر به اسامی بی‌بی فاطمه بنیادی، بی-بی مریم احمدی و بی بی بهجت خسروی اختیار نمود که از همسر اوّل خود مرحومه بی‌بی فاطمه بنیادی، صاحب 6 اولاد (پنج دختر و یک پسر) شده و از دیگر همسران خود صاحب اولاد نشده است.

الف- همسران

1-مرحومه بی بی فاطمه بنیادی: فرزند مرحوم قائد احمد بنیادی و متولّد سال 1283 ه.ش در روستای چرباس  از بخش بربرود شهرستان الیگودرز می‌باشد. این بانوی محترمه در خصایصی همچون پرهیزکاری، میهمان دوستی، شجاعت و تقوی و پاکدامنی زبانزد خاصّ و عام بوده و بدون شک رشد و تعالی و کسب مدارج عالی علمی و معرفتی توسط مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّین بربرودی مرهون از خودگذشتگی، همراهی و همکاری ایشان بوده است. مرحوم بی بی فاطمه بنیادی در اوایل ازدواج و در زمانی که مرحوم بربرودی جهت ادامه تحصیل علوم دینی در حوزه علمیّه قم به آن شهر عزیمت می کند، آن حضرت را همراهی و مدّت ها در آن شهر اقامت کرده و زمینه آسایش و آرامش مرحوم آیت الله بربرودی را فراهم می نماید. دو فرزند بزرگ ایشان، مرحومان بی بی ربابه و بی بی نرجس قبل از عزیمت به قم، در شهرستان الیگودرز متولّد شده و مراحل رشد و تکامل خود را در آن دیار طی نمودند و سوّمین فرزند این بانوی پرهیزکار که تنها اولاد ذکور ایشان نیز می باشد(مرحوم حاج سیّد محمد حسن بربرودی) در قم متولّد شده و دوران طفولیّت خود را در آنجا سپری می کند.

با رجعت و اقامت آیت الله بربرودی در الیگودرز و اشتغال ایشان به امر ترویج و تبلیغ دین و رتق و فتق امورات اجتماعی و سیاسی مردم و همزمان اشتغال به امر کشاورزی در روستاهای شمس آباد و چهار چشمه، مرحومه بی‌بی فاطمه بنیادی نیز علی رغم سختی کار و زندگی پر رفت و آمد (که لازمه چنین خانواده‌هایی می‌باشد) همزمان سرپرستی دو منزل و مسکن مرحوم آقای بربرودی در شهر الیگودرز و روستای شمس آباد را به عهده داشته و به تمشیت امور منزل و بیت، بنحو احسن می‌پرداخته است.

آنچه که حقیر (نویسنده) از آن مرحومه به یاد دارم، تلفیقی است از صفا و صمیمیّت و مهربانی و عطوفت که سال ها جای خالی ایشان را در منزل پدری نظاره می کردم. مرحومه بی بی فاطمه نهایتأ در تاریخ 3/7/1356 و در زمان اقامت در روستای شمس آباد در سن 73 سالگی بدرود حیات گفته و پیکر مطهّرش در قبرستان اکبر علی به فاصله کوتاهی از مدفن مرحوم آیت الله بربرودی بخاک سپرده شده است. روحش شاد.

2-مرحوم بی بی مریم احمدی: همسر دوّم مرحوم آیت الله بربرودی که قبلأ در عقد و نکاح دائم برادر بزرگتر ایشان مرحوم حاج سیّدمحمّد علی ملقّب به هبه الله بوده که از ایشان نیز صاحب اولاد نمی‌شود و پس از وفات آن مرحوم، آیت الله بربرودی به جهت حفظ حرمت و تمشیت امور خانه برادر خود، همسر ایشان را به عقد خود در می‌آورد که این ازدواج نیز تولّد اولادی را در پی نداشته است.

3- مرحومه بی بی بهجت خسروی: که مدّت کوتاهی در عقد و ازداوج دائم مرحوم آیت الله بربرودی بوده و سپس جدا می‌شود.

ب- اولاد

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، ثمره ازدواج مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّين بربرودی و بی بی فاطمه بنیادی هشت فرزند بوده که دو نفر آنها در طفولیّت و بدو تولّد فوت نموده و 6 نفر آنها به اسامی و مشخّصات و توضیحات زیر ادامه حیات می‌دهند که شرح آن مطابق شجره‌نامه زیر است

 

1-مرحومه سیده ربابه بربرودی: متولّد 1299 ه.ش در شهر الیگودرز و همسر مرحوم حسین خان دبیریان که ثمره این ازدواج نه اولاد به اسامی و مشخّصات زیر می باشد:

فریده خانم دبیریان:معلّم بازنشسته آموزش و پرورش و همسر آقای ناصر صحرایی معلّم بازنشسته و ساکن فعلی در کرج و الیگودرز.

-آقای محمّد رضا دبیریان: کارمند بازنشسته ثبت احوال و ساکن فعلی کرج

-منیره خانم دبیریان:معلّم بازنشسته و همسر مرحوم آقای قائد محمّد علی بنیادی ساکن فعلی تهران.

-آقای عبدالّرضا دبیریان: شاغل به کسب آزاد و ساکن فعلی کرج

-انسیه خانم دبیریان:معلّم بازنشسته و همسر آقای منوچهر دبیر  و ساکن فعلی در کرج.

-انسیه خانم دبیریان:معلّم بازنشسته و همسر آقای منوچهر دبیر  و ساکن فعلی در کرج.

-رخساره خانم دبیریان:معلّم بازنشسته و همسر مرحوم آقای احمدرضا دبیری و ساکن فعلی در الیگودرز.

-آقای حمیدرضا دبیریان: شاغل به کسب آزاد و ساکن فعلی در کشور انگلستان.

-سرور خانم دبیریان: شاغل در اداره بهزیسیتی و همسر آقای حمید توکلی و ساکن فعلی در کرج.

-فرزانه خانم دبیریان: شاغل در اداره بهزیستی و همسر آقای سعید استرکی و ساکن فعلی در اراک.

مرحومه سیده ربابه بربرودی نهایتأ در تاریخ 15/11/1365 دار فانی را وداع گفته و در جوار پدر بزرگوارش در قبرستان اکبرعلی به خاک سپرده شده است.

2-مرحومه سیده نرجس بربرودی: متولّد 1304 ه.ش در شهر الیگودرز و همسر مرحوم علی خان دبیری که ثمره این ازدواج هفت اولاد به اسامی و مشخّصات زیر میباشد:

-ملیحه خانم دبیری: خانه‌دار و همسر آقای سرهنگ امیرحسین ملک محمودی و ساکن فعلی در بروجرد.

-مرحومه فوزیه خانم دبیری: خانه‌دار و همسر آقای سیاوش هوشیار.

-کتایون خانم دبیری: خانه‌دار و همسر آقای محمّد نبی اکبری و ساکن فعلی در الیگودرز.

-وجیه خانم دبیری: خانه‌دار و همسر آقای عبّاس عبداللهی و ساکن فعلی در الیگودرز.

-پریچهر خانم دبیری: معلّم بازنشسته و همسر آقای منوچهر ملک محمدی و ساکن فعلی در الیگودرز.

-مرحوم آقای احمد رضا دبیری.

-مرحوم آقای محمود رضا دبیری.

مرحومه سیده نرجس بربرودی نهایتأ در تاریخ 2/8/1387 دار فانی را وداع گفته و در کنار خواهر مرحومه‌اش، سیده ربابه و هر دو در جوار پدر بزرگوارشان مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّين بربرودی در قبرستان اکبر علی به خاک سپرده شده اند.

3-مرحوم سیده منصوره بربرودی : متولّد 1/6/1320 ه.ش و همسر مرحوم آقای سیّد رضا مدنی . معلّم بازنشسته آموزش و پرورش که ثمره این ازدواج شش فرزند به اسامی زیر می باشد:

-زهرا خانم مدنی: معلّم بازنشسته و همسر آقای عبدالرضا دبیریان و ساکن فعلی در کرج.

-کبری خانم مدنی: معلّم بازنشسته و همسر آقای حسین غفّاری و ساکن فعلی در اصفهان.

-مرحوم آقای سیّد شهاب¬الدّين مدنی:  خانواده ایشان در حال حاضر مقیم کرج می‌باشند.

-آقای سیّد محمدعلی  (شجاع) مدنی: شاغل به کسب آزاد و ساکن فعلی تهران.

-عذرا خانم مدنی: خانه‌دار و همسر آقای قباد کیمنش و ساکن فعلی در کرج.

-مریم خانم مدنی:معلّم آموزش و پرورش و همسر آقای محسن اشرفی و ساکن فعلی در الیگودرز.

4-سیده پروین بربرودی: متولّد15/7/1315 ه.ش همسر مرحوم آقای دکتر قربانعلی گودرزی  که ثمره ازدواج دو فرزند  به قرار زیر می باشد:

-دکتر بهروز گودرزی: شاغل در اداره دامپزشکی حومّه تهران و ساکن فعلی در کرج.

-مهندس بهزاد گودرزی: شاغل در شرکت کشت دانه های روغنی و ساکن فعلی در شیراز.

سرکار خانم سیده پروین بربرودی هم اینک و پس از درگذشت همسرشان در کنار فرزند ارشد خود آقای دکتر بهروز گودرزی در شهرستان کرج اقامت دارند.

5-سیده فاطمه (نسرین) بربرودی: کوچکترین فرزند و متولّد07/04/1322 هـ.ش و همسر آقای حاج سیّد مرتضی مدنی کارمند عالی رتبه بانک کشاورزی. ایشان دوران اشتغال با عنوان معلّمی را در آموزش و پرورش سپری نموده و هم اینک در تهران محلّه زرگنده ساکن می باشد. ثمره این ازدواج 3 فرزند به اسامی زیر می باشد:

-آقای سیّد محمّد سعید مدنی : دانش آموخته جامعه شناسی و عضو برجسته جامعه ورزش کشور و مدیر مسئول مجله کیهان ورزشی.

-خانم سیمین مدنی : دانش آموخته رشته تاریخ و شاغل در دانشگاه جامع علمی و کاربردی و ساکن تهران.

-خانم رویا مدنی:مشغول به تحصیل در رشته روان شناسی و ساکن تهران.

6-مرحوم آقای سیّدمحمّد حسن بربرودی: متولّد 5/12/1311 ه.ش در شهر مقدّس قم محلّه گذرخان عشقعلی و تنها فرزند ذکور مرحوم آیت الله حاج سیّدجمال الدّين بربرودی ـ ایشان دوران طفولیّت و بخشی از دوران کودکی خود را در شهر مقدّس قم سپری نموده و به همین واسطه بعضأ به همراه پدر خود (که در آن زمان در قم مشغول به تحصیل علوم دینی بوده) در برخی کلاس های درس اعاظم و اکابر علما قم حاضر می‌شده و مورد لطف و تفقّد ایشان قرار می گرفته است . همزمان با رجعت مرحوم آیت الله سیّد جمال به الیگودرز، ایشان نیز به همراه پدر به خطّه الیگودرز آمده و دوران نوجوانی خود را در آن دیار سپری می نماید. شادابی و تحرّک (که لازمه دوران نوجوانی است) سبب می‌شود که آقا سیّد محمد حسن به رشته ورزشی والیبال روی آورده  و در این رشته ورزشی به یکی از خبره‌ترین‌های شهر و دیار خود تبدیل شود.

آقای سیّد محمّد حسن بربرودی به دلیل عدم وجود مقطع دوّم تحصیلی دبیرستان در شهر الیگودرز در آن زمان ، جهت ادامه تحصیل به همراه تعدادی از دوستان و اقوامِ هم سن و سال خود عازم اراک شده و در دبیرستان صمصامی به ادامه تحصیل می‌پردازد. این مقطع از زندگی مرحوم آقا محمد که همزمان با عنفوان جوانی می باشد، مقطعی سرشار از شادبی و طراوت و خاطرات خوب و خوش هم دوره‌ای‌ها  است که هنوز هم در مجالس و نشست‌های فامیلی به کرّات از خاطرات خوب مرحوم آقا محمّد حسن ذکر و یاد می‌کنند.

در این زمان مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّين بربرودی به فکر عمل به وظیفه شرعی و توصیه پیامبر اکرم در ازدواج تنها فرزند ذکور خود بوده و با بررسی جامع از خانواده‌ها و افراد معتمدِ متدیّن و اصیل منطقه، نهایتأ مرحومه بی بی اختر تیموری عبدالوند  فرزند مرحوم حاج محمّد حسن خان تیموری عبدالوند  را انتخاب و مراسم خواستگاری انجام می‌شود. طرف مذاکره و توافق در این وصلت از سوی عروس (به دلیل فوت پدر) عموی بزرگشان، مرحوم محمّد حسین خان فرّخی و برادران بزرگ عروس، مرحومان حاج هوشنگ خان و خسرو خان تیموری قرار می‌گیرد. مراسم عقد در تاریخ 22/4/1334 ه.ش در روستای عالی محمود انجام می‌شود که بنا به قول شاهدان، یکی از بزرگترین و خاطره-انگیزترین عروسی‌های زمان خود محسوب شده و هنوز هم می‌شود.

مرحوم آقا سید محمّد حسن بربرودی ابتدا جهت اشتغال، مدّتی در شرکت نفت مشغول می‌گردد که به دلیل دوری از والدّين و احساس تکلیف در نزدیکی و ارائه خدمت به ایشان، آن شغل را (علی رغم اعتبار و شرایط بسیار ویژّه) ترک کرده و در شهر الیگودرز به استخدام اداره آموزش و پرورش درمی‌آید. اوائل کار در شغل آموزشی و دفتری مدارس و پس از مدّتی در مناسب مدیریتی اداره آموزش و پرورش شهرستان از جمله مسئولیّت کارگزینی و نهایتاً معاونت اداره بخدمت ادامه می‌دهد که این ايّام نسبتاً طولانی بوده و در اواخر خدمت علاوه بر سمت معاونت اداره آموزش و پرورش شهرستان، مسئولیت آموزش و پرورش منطقه محروم ززو ماهرو را نیز به عهده می‌گیرد. آن¬چه که از ايّام خدمت آن مرحوم در الیگودرز و ززو ماهرو بخاطر و یاد ما و همشهریان و اهالی به یاد مانده، خدمتی خالصانه، صادقانه، صمیمانه و تلاش در حلّ و فصل مسائل و امورات همشهریان و روستاهای اطراف است. هیچ¬گاه از ذهن کودکی‌ام (نویسنده کتاب) سختی‌ها و صعوبت¬های زیاد حضور، تردّد و رسیدگی به مناطق دور افتاده و مناطقی که تا آن زمان حتّی هیچ وسیله‌ی نقلیه‌ای به آن‌جا تردّد نکرده بود فراموش نمی‌شود و هرگاه که به آن دوران فکر می‌کنم، سخت کوشی، همّت و خدمت صادقانهِ مرحوم والدم را به خاطر آوردم. مرحوم آقای سیّد محمّد حسن بربرودی خدمت خود در آموزش و پرورش را ادامه داده و نهایتاً به افتخار بازنشستگی نائل شد.

ایشان در زمان حیات مرحوم آیت الله بربرودی و پس از رحلت آن عالم، علاوه بر اشتغال در آموزش و پرورش، به شغل شریف کشاورزی و دامپروری در روستاهای چهارچشمه و شمس آباد نیز می‌پرداخت که این امر تا پایان حیات طیّبه اش ادامه داشت. امروز در جای جای مزارع و باغات و اراضی موروثی روستاهای فوق الذّکر (که بعد از رحلت ایشان شتاب بیشتری در عمران و آبادانی طی کردی یعنی موضوعی که آرزوی همیشگی آن مرحوم بود) یاد و خاطره آن مرحوم می‌باشد که با مردم داری و مردم دوستی ، به مردم آن سامان خدمت کرده و به امور خداپسندانه کشاورزی می‌پرداخت.

مرحوم آقا سیّدمحمّد حسن بربرودی از گذشته دور تا زمان وفات، چهره ای بود شاخص در بین خویش و قوم و همشهریان و اهالی روستاهای اطراف الیگودرز و در بسیاری صفات حسنه زبانزد خاصّ و عام. از جمله حجب و حیاء، تواضع و فروتنی، ادب و آرامش، محبّت و مردم دوستی، بزرگ منشی و کرامت، میهمان دوستی و مردم داری و بسیاری صفات حسنه دیگر، که پس از رحلتش هیچگاه جای خالی آن انسان شریف در بین بازماندگان پر نشد.

مرحوم آقای سیّدمحمّد حسن بربرودی نهایتاً در تاریخ 20/7/1384 ه.ش به علّت ابتلا به سرطان ریه در تهران و منزل شخصی در سن 66 سالگی دار فانی را وداع گفته و بنا به وصيّتش، پیکر ایشان به شهرستان الیگودرز رجعت و در کنار مضجع شریف مرحوم والدش، حضرت آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی و مادر صبورش، مرحومه بی بی فاطمه بنیادی در خاک آرمید.

-مرحوم سید محمدحسن بربرودی دارای وجهه و اعتبار بالایی در بین اقوام و دوستان و همشهریان بود که بخوبی پس رحلت ایشان روشن و هویدا گردید. بعنوان نمونه می‌توان به سروده مرحوم قائد حاج حسین بنیادی  شهریسوند بشرح زیر اشاره نمود:

تصاویر تکمیلی مرحوم آقا محمّد حسن بربرودی همانگونه که در فصل دوم کتاب «توضیحات و ضرورت‌ها» اشاره شد، در قالب یک عدد لوح فشرده ضمیمه این کتاب با عنوان «مستند آقا و بی بی» تقدیم علاقه مندان می‌شود.

7-مرحومه بی بی اختر تیموری عبدالوند: فرزند مرحوم محمّد حسن خان  و تنها عروس مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّين بربرودی، متولّد 1/11/1318 ه.ش در روستای عالی محمود از توابع بخش بربرود شهرستان الیگودرز. ایشان همان گونه که در شرح حال مرحوم آقا سیّد محمّد حسن بربرودی بدان اشاره شد، در سن 16 سالگی در تاریخ 22/4/1334 ه.ش به عقد دایم مرحوم آقا محمّد در آمده و عملاً زندگی خود در خانواده ی مرحوم آیت الله بربرودی را از دوران کودکی آغاز می نماید. وجود ویژگی هایی از جمله تولّد در خانواده ای اصیل و موجّه و از پدر و مادری بزرگوار و بزرگ زاده (مرحومان محمّد حسن خان تیموری و بی بی تاجی پرویزی)، پرورش و رشد از دوران کودکی در بیت شریف علم و دیانت (بیت مرحوم آیت الله سیّدجمال الدّين بربرودی) همراهی و هم زیستی با انسانی شریف و وارسته (مرحوم آقا محمّد حسن بربرودی) را کنار داشته های ذاتی و خدادادی مانند نجابت، اصالت، شرافت، کرامت و … همه و همه از این بانوی پرهیزگار و کدبانو و کارآمد، انسانی ساخته بود که به معنای واقعی در بین خویش و قوم دور و نزدیک و اهالی شهر و روستاهای محل زندگی، دارای ارج و قرب و جایگاه عزّت¬مند و مورد احترام کامل باشد. بدون اغراق، صفاتی همچون تعصّب، کَرَم و بخشندگی، میهمان نوازی، صله رحم، دست گیری از ضعفا و … به تمام معنی در وجود این یگانه خاندان و شهر و دیار متبلور بود که هنوز هم با گذشت چند سال از فراغ و دوری و رحلت ایشان، یاد و خاطره صفات مبرّز مذکور و جای خالی ایشان برای همه آشکار و خصایص نیکوی آن مرحومه، بین خویشان و بستگان زبانزد و رایج می باشد.

مرحومه بی بی اختر تیموری دارای پنج برادر و سه خواهر به اسامی و مشخصات زیر می باشد.

-مرحوم حاج هوشنگ خان، مشهور به دیانت و عبادت و مدفون در قمّ المقدّسه

-مرحوم خسرو خان،  مشهور به شجاعت و مردانگی و مدفون در قبرستان خضر خرم آباد لرستان

-مرحوم پرویز خان، مدفون در قبرستان بهشت زهرا تهران

-آقای داود خان، بازنشسته آموزش و پرورش و ساکن فعلی در تهران و کرج.

-مرحوم محمّد مهدی خان، مدفون در قبرستان بهشت زهرای تهران.

-مرحومه بی بی گشس، مدفون در روستای چغا وقفی بخش ذلّقی شهرستان الیگودرز.

-بی بی پروین ، همسر مرحوم خلیل خان تیموری و ساکن فعلی در تهران.

-بی بی کوکب (کتایون)،- همسر مرحوم آقای عبدالله ایروانی و ساکن فعلی در تهران.

وجود عشق و علاقه دو جانبه ما بین مرحوم آقا محمّد حسن بربرودی و مرحومه بی بی اختر تیموری، این زوج را از منظر روابط عاطفی در بین قوم و خویش دور و نزدیک زبان زد کرده بود. نهایتاً نیز مرحومه بی بی اختر تیموری تحمّل دوری همسر وفادار خویش را ننموده و چند صباحی بعد از رحلت مرحوم آقا محمّد حسن (پس از انجام اموراتی که به نظر می رسد بنا داشته آن¬ها را به سامان رسانیده و قوام و دوام خاندان و اولاد خود را محکم و پایدار نماید) در اسفند ماه 1391 ه.ش با ابتلا به بیماری سرطان ریه  دار فانی رادر تهران و منزل فرزند خود(نویسنده کتاب) وداع گفته و حسب وظیفه، پیکر مطهّرش پس ازطواف بارگاههای شریف حضرت عبدالعظیم حسنی در ری و فاطمه معصومه در قم ،به الیگودرز منتقل و در جوار همسرش (مرحوم آقا محمّد) و پدر همسرش (مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی) در خانه ابدی آرام گرفت.

یکی از نقاط بارز شخصیّت مرحومه بی بی اختر تیموری، خدمتگذاری بی ادّعا و همیشگی و تکریم در حدّ اعلای مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی بود، به نحوی که آن وجود شریف نزد مرحوم بربرودی دارای جایگاه ویژه و احترامی خاصّ بوده و این مطلب را مرحوم بربرودی بارها و بارها به خویشان و نزدیکان خود اظهار نموده بود و خصوصاً از سال 1356 ه.ش و بعد از وفات مرحوم بی بی فاطمه بنیادی (همسر مرحوم آیت الله سیّد جمال الدّين) این خدمت و تعظیم و تکریم دوچندان شده و بی بی اختر تیموری همچون دختری مهربان و عروسی فداکار و خدمتگذاری صادق، شبانه روز به انجام امورات و آسایش و راحتی مرحوم سیّد جمال می پرداخت. مرحوم آقا سیّدمحمّد حسن بربرودی در فرازی از وصيّت نامه خود، به خوبی حقّ مطلب را ادا و در چند سطر جایگاه و اعتبار همسر خود را به تنها فرزند ذکورش به شرح زیر خاطر نشان می‌کند.

اینکه چقدر انجام وصيّت پدر و عمل به توصیه های کتبی و شفاهی ایشان در تعظیم و تکریم مادرم، مرحومه بی‌بی اختر تیموری در دوران حیات (پس از رحلت پدرم) برای حقیر فراهم شده را نمی دانم؟ امّا امید آن دارم که پدر و مادرم قصور و تقصیر اینجانب را (که اگر بوده یقیناً سهوی و از بابت قاعده جایز الخطایی بشری بوده است) به بزرگی خویش بخشیده و در یوم القرار، حقیر را با رویی سیاه اما بخشوده شده پذیرا باشند. آمّین یا رب العالمین.

حاصل زندگی مشترک مرحوم آقا سیّدمحمّد حسن بربرودی و بی بی اختر تیموری عبدالوند 3 فرزند ذکور و 5 فرزند دختر بوده که دو فرزند ذکور آنها در طفولیّت فوت نموده اند. اولاد حاصل این ازدواج که ذریّه اوّل مرحوم آیت الله حاج سیّد جمال الدّين بربرودی محسوب می شوند عبارتند از:

سیّد محمود: متولّد 1335 ه.ش که در سن دو سالگی دار فانی را وداع گفته است.

سیّده فاطمه: متولّد 10/9/1337 معلّم بازنشسته و همسر آقای افراسیاب خان فرّخی فرزند مرحوم محمّد حسین خان فرّخی و ساکن فعلی در کرج.

سیّده زهرا: متولّد 26/9/1338 معلّم بازنشسته و همسر آقای فرهاد خان فرّخی فرزند مرحوم محمّد حسین خان فرّخی و ساکن فعلی در کرج.

سیّده عذرا: متولّد 10/1/1341 خانه دار و همسر آقای هجیر خان (اسد) تیموری فرزند مرحوم خسرو خان تیموری و ساکن فعلی در تهران.

–        سیّده مرضیه: متولّد 30/11/1342 و خانه دار و همسر آقای عبدالله خان تیموری فرزند مرحوم حاج هوشنگ خان تیموری و ساکن فعلی در قم.

–        سیّده لیلا: متولّد 1/4/1345 و خانه دار و همسر آقای سیّد منصور مدنی فرزند مرحوم حاج آقا مجتبی مدنی و ساکن فعلی در کرج.

–        سیّد شمس الدّين (حسام الدّين): نویسنده کتاب و متولّد 1348 االیگودرز و ساکن توامان فعلی در تهران و الیگودرز.

سیّداحسان: متولّد 13/1/60 که در یک ماهگی دار فانی را وداع گفته است.

1-نویسنده کتاب (سیّد شمس الدّين بربرودی) در سال 1371 با سرکار خانم بی بی پریسا نصیری بسحاق فرزند مرحوم شهید هوشنگ نصیری  ازدواج نموده¬ام. ایشان (سرکار خانم بی بی پریسا نصیری) دانش آموخته دکتری داروسازی دانشگاه شهید بهشتی و از خانواده¬ای اصیل و نجیب می‌باشد  که ثمره این ازدواج سه اولاد به قرار زیر است که آخرین نسل موجود از اولاد ذکور سلسله (نَسَب) می باشند:

سیّده فاطمه بربرودی- متولّد 1376 و در حال تحصیل مقطع کارشناسی باستان‌شناسی دانشگاه تهران.

زهرا سادات بربرودی- متولّد 1387 و در حال تحصیل دوره ابتدایی.

سید محمدحسن (پارسا) بربرودی ـ متولد مهر ماه 1395..

سرکار دوشیزه سیّده فاطمه خانم علاقه مند به تحصیل در رشته علوم انسانی بوده و در مجتمع آموزشی فرهنگ متعلّق به خانواده فرهنگ دوست آقای دکتر غلامعلی حدّاد عادل به تحصیل ادامه داد. سپس در رشته باستان‌شناسی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل گردید. ایشان دارای ذوق وتبحّر سرشاری در ادبیات و متون فارسی و شعر بوده بحدّی که انتظار و امید می رود در آینده از این مسیر بتواند ان شاءالله مدارج عالی را طی نموده و بر سیاق و خطّ اجداد خود قدم بردارد. در اینجا خالی از لطف نیست، اگر قطعه ای از دل نوشته های ایشان برسم یادگار تقدیم علاقه مندان گردد:

این قطعه دل نوشته، در سنّ 15 سالگی و در پی فوت مادربزرگ خود، مرحومه بی بی اختر تیموری عبدالوند نگارش شده است.

در پایان این فصل، شجرنامه مقطع اولاد و ذریّه مرحوم آیت الله حاج سیّدجمال الدّين بربرودی ارائه می گردد.